Aki a ’90-es években nőtt fel velem együtt, annak még biztosan mond valamit Genndy Tartakovsky neve, ha pedig nem ugrik be, segítek egy kicsit: Ő találta ki az akkori kor egyik meghatározó rajzfilmjét, a Dexter Laboratóriumát. (Milyen jó idők is voltak azok, mikor a Dexter név említésére még nem az a sorozatgyilkos pasi ugrott be mindenkinek…) Szóval ez a Tartakovsky nevű úr rendezte a Hotel Transylvaniát, ami a Szörnyek az Űrlények ellennel elkezdődött remek trend következő darabja: ebben a szörnyek a hősök, a rosszak a jók, vagyis kedvenc „gonoszainkért” szurkolhatunk humoros környezetben. Ezúttal az ismert rémek nem ijesztgetni, hanem nevettetni akarnak minket, szóval készüljünk fel egy halálian vicces túrára a ködös Erdélyben!
Drakula gróf (Adam Sandler az eredeti szinkronhangja), a világ legismertebb vérszopója, egyedülálló szülőként kitalálja, hogy építtet egy nagyszerű menedéket a magafajta szörnyetegek számára, ahol aztán a rémek kipihenhetik magukat és garantáltan ember-mentes környezetben szórakozhatnak. Itt tölti víg napjait lányával, Mavis-szel (Selena Gomez), aki azonban 118. születésnapján úgy érzi, hogy most már tényleg ki akar szabadulni apja túlságosan oltalmazó denevérszárnyai alól. A gróf viszont mindent megtesz, hogy elrettentse gyermekét a külvilágtól, ami sikerül is, egészen addig, amíg teljesen véletlenül egy fiatal ember, Jonathan (Andy Samberg) bejut a Hotel Transylvaniába. Drakula nem akarja megölni az ifjút, így kénytelen szörnynek maszkírozni Jonathant, akiből Jonastein lesz és rábízzák Mavis születésnapi partijának megrendezését. A borzalmas társulat pedig egyre jobban szórakozik, miközben a fővámpír azon izgul, nehogy lebukjanak – és hogy Mavis nehogy beleszeressen az emberbe… Vajon sikerül Drakula terve, vagy a váratlan látogató fenekestül felforgatja élőholt életüket?
Röviden: Ez egy vicces animációs mozi, amiben úgy láthatjuk kedvenc klasszikus horror-szereplőinket, ahogy még soha! A Farkasembernek például megszámlálhatatlan gyereke van; Frankenstein darabokra tudja szedni magát, a Láthatatlan Emberről meg megtudhatjuk, hogy vörös, göndör hajkoronával bír és nagyon béna a mutogatós játékokban. A figurák mind aranyosak és viccesek, kivéve Drakulát, aki bár komikus külsővel bír, de komoly szereplő – néha elsüt pár poént, ám ebben a formában el tudnám képzelni egy sötétebb hangvételű alkotásban is. No, de térjünk vissza a tárgyra: Mavis cuki, a rémek viccesek, a poénoknak pedig csak nagyon pici százaléka buta, fingós-böfögős amerikai Adam Sandler-filmes poén. A látványvilág tök jó, a sztori egyszerű, könnyen követhető és időtlen, mint egy vámpír: Az apáról szól, aki fél elengedni a lányát; a lányról, aki meg akarja ismerni a világot; a szerelem szépségéről és arról, hogy rossz dolog az embereket pusztán a külsejük vagy a „fajuk” alapján megítélni. Az olyan apróságok, mint az utalások a klasszikus horrorokra, a Twilight kifigurázása vagy az amerikai fogyasztói társadalom humoros formában történő pellengérre állítása garantálják, hogy a felnőtt nézők is jól szórakozzanak a nézése alatt. Külön viccesek a gyagya zombik, az élő lovagpáncélok meg a csontvázak:D Az egyetlen részlet, ami nem tetszett, az a manapság oly divatos, zenének csak nagyon nehezen nevezhető, autotune-ra épülő „popmuzsika” nyomatása, de ez meg egyértelműen a kor lenyomata, ami ellen aligha lehet tenni.
A teljesség kedvéért álljon itt az ismertebb szinkronhangok listája: Kevin James – Frankenstein; Steve Buscemi – Wayne, a Farkasember; David Spade – Griffin, a Láthatatlan Ember; CeeLo Green – Murray, a Múmia és Jon Lovitz – Quasimodo. Rajtuk kívül a teljes Sandler-család is szerephez jutott: Adam felesége, Jackie volt Drakula feleségének, Marthanak a hangja; lányaik, Sunny és Sadie pedig kisebb mellékszereplőkként hallhatóak.
Érdekességek: A film már 2006-ban a tervezés fázisában volt, de hat év kellett hozzá, hogy megvalósuljon. Ez Genndy Tartakovsky első egész estés filmje – bár a Dexterből anno készített egy nagyon hosszú, időutazásos, tv-filmnek felfogható részt. Genndy a hatodik rendező, akinek felajánlották a munkát, ő pedig nemcsak elvállalta, de átdolgozta a forgatókönyvet is, a Hotel Transylvania innentől a Bolondos dallamok felé kezdett tendálni. Mavis szobájában a falon lévő egyik poszter egyértelmű utalás Selena Gomezre, az őt megszólaltató színésznőre; a többi szereplőről elmondható, hogy valamennyire hasonlítanak a szinkronhangjaikra. Drakula halottaskocsijának román rendszáma van. A városkát, aminek közelében a hotel található, Segesvárról mintázták, ahol Vlad Tepes született. Mavis zsugorított feje angolban női, magyarban férfi hangon szólal meg. A társproducerként is működő Sandler kettő, Andy Samberg pedig egy dalt írt a filmhez. A nagyobb mozihoz jár egy kis kiegészítő filmecske, a Goodnight Mr. Foot, amit Tartakovsky írt, rendezett és rajzolt. Ebben a hagyományos rajzfilmben a jeti a főhős, aki nem tud aludni egy túlbuzgó szoba-boszorkány miatt - a dvd-kiadáson megtekinthető, sajnos az HBO nem adta. A Hotel Transylvania 85 (más forrás szerint 104) millió dollárból készült és kis híján 347 milliót kaszált. A nézők szerették, a kritikusoktól vegyes értékelést kapott – az animációt meg a rendezést kedvelték, a forgatókönyvet már nem. Ez tartja a legnagyobb szeptemberi hétvégi premier bevételének rekordját; Adam Sandler pluszban elnyerte a Kid’s Choice Awardon a Kedvenc Animációs Film-Szereplő Hangjának járó díjat.
Aranyos, humoros szereplők, jó viccek és szép, igényes látványvilág jellemzik ezt a művet. Nekem tetszett; a mai animációs dömpingben felüdítően hatott, mint vámpírnak a vérátömlesztés:)
Pontozás:
imdb: 7.1 (4 év alatt 0.1-et emelkedett.)
Szerintem: 5/5 (A kicsit gyenge kezdés meg a béna befejező koncert-rész ellenére nem fogok pontot levonni.)
Hírek:
- Nagy valószínűséggel készül Hotel Transylvania 2, mégpedig 2015-ben, bár valószínűleg ez kevésbé lesz jó, mivel Genndy Tartakovsky nem vesz részt benne, helyette ugyanis a Popeye legújabb, egész estés verzióján dolgozik. (Tényleg meglett, láttam is.)
Ja és még valami: A stáblistát érdemes végignézni, az első felében ugyanis a karakterek 2D-ben ismét életre kelnek és ők rakják ki a stábtagok neveit így vagy úgy; később pedig a filmhez készült rajzokat láthatunk, amik nagyon hangulatosak.
Holnap nagy eséllyel hullafáradt leszek, de ha mégsem, akkor mindenképpen megnézek valamit!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.