Az a jó az HBO-ban, hogy egy csomó olyan filmet ad, amiket megnéznék, de annyira nem érdekelnek, hogy pénzt is fizessek értük:) Ha valamit a magyar mozik bemutatnak, az szinte biztosan 2 éven belül lesz az HBO-n! (Immár ez az idő 3-6 hónapra rövidült, és amit a 3 HBO valamelyike nem mutat be, arra ott van a hozzá tartozó két Cinemax.) Apró szépséghiba, hogy néha akadnak olyan hónapok, amikor semmi értelmes nem megy ezen a mozicsatornán... Szóval nekem ilyen "ingyen nézés" volt a Sherlock Holmes: Downey Jr. a Vasemberben nagyon jó volt, Guy Ritchie óriási filmeket rendezett eddig; de az alap, a Conan-Doyle-féle Holmes hidegen hagy, emiatt nem érdekelt annyira. Végülis pozitívan csalódtam benne, de erről majd később, először a sztoriról:
1891, London. A bohém életet élő, rendkívül intelligens magánnyomozó (R.D. Jr.) éppen az utolsó pillanatban ér oda hűséges társával (Jude Law) egy fekete misére, hogy megmentsék az emberáldozatnak szánt lányt. A félelmetes hírű Lord Blackwood (Mark Strong) végre rács mögé kerülhet, ám ezzel még semmi sem oldódik meg, mert bár kötél általi halálra ítélik és azt végre is hajtják rajta, a sötét lelkű nemes temetése után pár nappal visszatér a sírból! Holmes, Watson és a köröttük sertepertélő Adele (Rachel McAdams) a természetfeletti erőknek parancsoló gonosz nyomába ered; útjukon sok veszélyes és még több vicces esemény kíséri őket:) De vajon meg tudnak állítani egy embert, aki legyőzte a halált - és vajon milyen trükkök lapulnak még a gonosztevő tarsolyában?
Az elején már el lehetett dönteni, hogy ez jó film lesz, abból a részletből, mikor Sherlock egy lépcső tetején állva figyel egy pofát és kielemzi őt, majd ez alapján készít tervet az ártalmatlanítására. Aztán amikor megláttam Mark Strongot, egyszerűen 90%-ig biztos voltam benne, hogy Stanley Tuccit látom - ez a két pasas úgy hasonlít egymásra! Másnak is feltűnt? De mint látható, mégse voltam teljesen biztos benne, hogy ez Tucci, és ez végig kicsit zavart... Az éttermes jelenet eléggé Dr. House-osra sikerült, a kutya megjelenése mindig vicces, de említhetném még a poénos kísérleteket, a "hegedülést", meg a kitűnő bunyós részt. Amikor jött ez az újjáéledésesdi, azt gondoltam, valami trükkről van szó vagy valaki kiadja magát Blackwoodnak - de nem! Egyre több jel utalt arra, hogy Holmes barátunk most bizony mágusokba kötött bele! Röviden összefoglalva: a történet fordulatokban gazdag és megjelenik benne a rendezőre oly jellemző remek humor, csak kevésbé alpári formában.
Főszereplőnk kitűnően játszik, mintha Tony Stark és Greg House lenne egy személyben; Jude Law is jól teljesít, bár furán áll neki a bajusz; Rachel McAdams meg cuki, szerintem bármelyik férfitársam szívesen futna utána:D Strong ördögi, csak a karakterének kialakított hibás első fogat nem értem, hogy miért olyan lényeges az elején, később nincs semmi szerepe... A mellékalakok közül kiemelném Eddie Marsant, aki a törvény jó oldalán álló, ám végig gyanús Lestrade felügyelőt játssza; és a 213 centis Robert Maillet-t, aki pedig a hőseinket üldöző, franciául beszélő óriás.
Miközben haladunk előre, mindig egyre több titokzatos esemény történik és nagyszerű fogás a készítőktől, hogy sosem kapunk egyszerre mindenre magyarázatot, így folyamatosan érdekes marad a mozi. Még nem is beszéltem az akció-elemekről: A középpontban elvileg a nyomozás van, de már rögtön az első percekben adrenalin-pumpáló akcióban lehet részünk. Később aztán robbantások közepette, vágóhídi halálcsapdában és az angol Parlament alatti folyosók útvesztőiben szurkolhatunk három főhősünknek. Tetszett, hogy nincsenek idegesítő mellékfigurák és hogy milyen jól kihangsúlyozták a Holmes-Watson-barátságot. Ők is azokon a próbákon mennek keresztül, mint a már említett House és Wilson haverja - persze ez korántsem véletlen, mert Sherlock Holmes volt a legfőbb minta a mogorva doki megteremtésekor.
Még néhány érdekesség: Ez Ritchie első filmje, amit nem ő írt, meg az első, ami nem 16-os karikás. Csak úgy vállalta a feladatot, ha levetetheti Holmes-ról jellegzetes kabátját és kivetetheti a szövegéből az idejétmúlt frázisokat. Bár a kész film sokban más, mint a regények, mégis számtalan utalás van egyik-másik kalandra. A rendező elsőre túl öregnek találta Downey Jr.-t a szerepre, mert alapvetően a Batman: Kezdődik!-hez hasonló eredet-sztorit akartak, de azért adott neki egy esélyt, miután rádumálták:D Hogy kellőképpen felkészülhessen a szerepére, Downey elolvasott egy csomó Holmes-könyvet és megnézte a Sherlock Holmes kalandjai című sorozatot. Jude Law a regényekből készített magának egy jegyzetfüzetet, ami a tipikus Watson-mondatokat tartalmazta, így néhány fordulatot belevehetett a szövegébe. Rachel McAdams mindenféle trükköt vetett be, hogy ne kelljen túl szorosan viselnie a neki szánt fűzőket, ám az öltöztetők egy idő után rájöttek ezekre:) A három főhős nagyrészt maga végezte a kaszkadőrmutatványokat.
Robert Maillet az egyik harcjelenet felvételekor véletlenül kiütötte a címszereplőt:D Lord Blackwood alakját Aleister Crowley inspirálta. Az eddigi Holmes-sorozatokban mind Lestrade-ot, mind Watsont bugyuta karakternek ábrázolták, itt azonban mindketten rátermett férfiak. Ritchie nem árulta el, ki volt a filmben többször is felbukkanó, rejtélyes "megbízó" hangja és az sem biztos, ki játszotta őt. A producerek közt találjuk Robert feleségét, Susan Downey-t, és Joel Silvert. A Sherlock Holmes 90 millió dollárból lett és 524 milliót hozott, nagyrészt pozitív kritikával illették. Downey Jr. megkapta ezért az alakításáért a Legjobb Vígjátéki Férfiszínésznek járó Golden Globe-ot; maga a mű pedig az Empire Awards-on nyerte el a Legjobb Thrillernek járó díjat.
Szimpatikus főhősök, karakteres gonoszok, jó poénok, látványos akció és izgalmas történet - így lehetne összefoglalni ezt a filmet. Nekem tetszett.
Pontozás:
imdb: 7.6 (5 év alatt 0.1-et emelkedett.)
Szerintem: 5/5
Hírek:
- Ez év végén mutatják majd be a következő részt, a Sherlock Holmes: Az árnyékok játékát; melyben a legtöbb itt látott szereplő visszatér; valamint Jared Harris és Stephen Fry csatlakozik a csapathoz. A producer marad Joel Silver, a rendező marad Guy Ritchie. Ha lesz olyan jó, mint ez, akkor megnézem! (Utólagos szerkesztés: micsoda hülyeséget írtam ide... Honnan tudhatnám, mennyire jó, ameddig nem láttam?:D) [Ebből lett az Árnyjáték, amit láttam és tényleg remek, írtam róla cikket.]
- Guy Ritchie következő rendezése az Excalibur címet viseli - talán annak a filmnek az újrája, amit sosem tudok megnézni...
- Robert Downey Jr. hamarosan ismét páncélt ölt az Avengers-ben. [Láttam, írtam is róla.]
- Jude Law a Drakula-sztori legújabb feldolgozásában, a The Last Voyage of Demeterben és a Rise of the Guardians című jópofának tűnő animációs filmben vállalt szerepet.
- Mark Strong a Marson bukkan majd fel jövőre, a John Carter című sci-fiben. [Nagyot bukott.]
- Eddie Marsan két gyermekmeséből készülő fantasy-ban játszik most. Az egyik a már itt sokat emlegetett Jack the Giant Killer (a Babszem Jankóból lett, rendezi Bryan Singer), a másik pedig a Snow White and the Huntsman (a Hófehérkéből, főszerepben Kristen Stewart és Chris Hemsworth). [Előbbi szintén elhasalt a pénztáraknál, utóbbiból született bejegyzés.]
- Robert Maillet a nagyon királynak ígérkező Monster Brawlban Frankenstein szörnyét kelti életre, az Immortals-ban pedig egy minotaurusz bőrébe bújik.
- Joel Silver az alábbi alkotásokat pénzeli a jövőben: Logan futása (a klasszikus sci-fi újrája), Ben 10 (a gyerekek körében nagyon népszerű rajzfilm élőszereplős változatban), The Apparition (kísértetes horror), Dark Moon (horror/thriller).
Várható írások: Rémálom az Elm utcában 3.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.