A tegnap esti tévéműsorból a Fejér Megyei Hírlap minden részlege nagyon ajánlotta ezt a filmet és a leírás alapján két dolog jutott eszembe. Az első, hogy milyen hülye címe van (bár emlékeztet a Titokzatos folyóra, ami marhajó volt) és hogy a sztori leírása alapján a Bíbor folyókra hasonlít - tehát talán még jó is lehet. Végülis örülök, hogy megnéztem, mert ilyet nem láttam még. Lássunk egy ajánlást:
Egy egyszerű amerikai (vagy kanadai?) kisváros határában áll egy elit iskola, ami minden tekintetben támogatja a várost, a település pedig a sulit. Nos, egy hideg téli napon két kissrác hullát talál, ami belefagyott a tóba - az egykori Gus Pierce-ről (Thomas Gibson) kiderül, hogy a suli elit házának tagja volt. A rendőrfőnök, a tanárok és mindenki más elkönyveli az esetet öngyilkosságnak, ám Abel Grey nyomozó (Edward Burns) számára egyre több jel mutat afelé, hogy gyilkosság történt. Hamarosan titkokban bár, de melléáll a szép irodalom tanárnő (Jennifer Ehle), akivel nagyon közel kerülnek egymáshoz, és ott van még a halott fiúhoz rendkívüli módon vonzódó lány (Rachelle Lefevre), aki mindent megtenne, hogy kiderítse az igazságot. Azonban ahogy Abel egyre közelebb kerül a megoldáshoz, úgy szerez egyre több ellenséget és még egy múltbeli emlék, meg valami természetfelettinek tűnő jelenség is nehezíti a nyomozást - vajon Gus akar üzenni a túlvilágról? És valójában mi történt azon a végzetes éjszakán?
Már az első néhány jelenetből kiderül, hogy ez elsősorban egy művészfilm akar lenni. Nagyon lassan indul be az egész és mégis a rejtély(ek) fenntartja(k) az érdeklődést. Nehéz lenne megmondani, hogy valójában miről szól a The River King (mennyivel jobb az eredeti cím), de nekem többféle üzenetet közvetített: Felfogható utazásnak, ami során hősünk alapvetően a munkájából kifolyólag kezd foglalkozni az igazság feltárásával, de később aztán már erkölcsi késztetést érez arra, hogy megoldja az ügyet, mert annyi ember boldogsága függhet tőle. És ezalatt a saját boldogságának kérdése is előtérbe kerül - sőt, minden szereplő rejteget valamit, ami megkeseríti az életét és talán Abel az, aki változtathat ezen. Szóval a történet jó. A vége egészen meglepő, ugyanis sose hittem volna, hogy ez fog történni; az utolsó pár részlet igazán elgondolkodtató. A zene kitűnően illik az eseményekhez, a képi világ pedig alapvetően elég sötét, komor - mindössze a hónak van néhány helyen baromira mű-látszata, de ez annyira nem ront az összképen.
Edward Burns forgatókönyvíró és rendező is - ő csinálta pl. A Főnix útjának szkriptjét - de valljuk be, színészként nem túl tehetséges. Jennifer Ehle szerintem nagyon kedves arcú, szép színésznő, bár alig jut idő neki - Mozsárágyú talán többet tudna nyilatkozni a hölgy tehetségéről, hiszen az általa látott Oscar Wilde szerelemeiben ő a költő felesége. A Gus-t játszó Thomas Gibson játéka meggyőző volt, viszont a pálmát szerintem Rachelle Lefevre viszi - szép, tehetséges és remekül alakít - a karaktere pedig olyan fura, ellentmondásos alak, de közben nagyon valóságos. (Ő van a képen.)
Néhány érdekesség: A film Alice Hoffman regénye alapján készült (az ő írásain alapszik az Aquamarine című izé és az Átkozott boszorkák Nicole Kidmannel meg Sandra Bullockkal). A rendező a rendkívül ismert Nick Willing, az egyik producernek pedig tök vicces neve van: Bob Portal (Kapu Vili:D). A Félelmetes folyó 16 millió dollárból készült, de sem a bevételéről, sem a kritikai fogadtatásáról nem találtam semmit.
Azt mondom, érdemes megnézni, a misztikus-nyomozós mozik rajongói talán csalódni fognak benne, a drámák és az érdekes/elgondolkodtató alkotások szerelmeseinek viszont ajánlom! Nekem tetszett és egy csomót gondolkoztam rajta (igaz csak addig, amíg el nem kezdődött a tévében a Firefly utolsó része, ami valami rohadtjó volt).
Pontozás:
imdb: 5.8
Szerintem: 4/5 (A levonás azért jár, mert csak egyszer lehet megnézni és az eleje kicsit lapos.)
Hírek:
- Rachelle Lefevre a The Caller című thriller női főszereplője lesz, amiben partnere Stephen trúblád Moyer.
Legközelebb hétfőn jelentkezem, annál előbb biztosan nem.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.