Ez volt az a film, amire a múltkor gondoltam, mielőtt leültem megnézni az Angyalok is esznek babot című szörnyűséget. Most el kell ismernem, hogy a magyar címkitalálós banda jó munkát végzett, mert bár olaszul nem tudok, így fogalmam sincs, mit jelent az "Occhio alla penna" (2023-as megjegyzés: Azt jelenti: Szemet a tollra, vagyis Figyelj a tollra!, ami Girolamo tollas trükkjére utal), de az angol címe Buddy Goes West, amit magyarra fordítva így nem néznék meg:) Mondjuk az tény, hogy bármilyen szart el lehet adni Bud Spencerrel...
Ezúttal hősünket Buddy-nak hívják (ez amúgy nem derül ki a filmből...) és szerencsétlen, Girolamo nevű indián társával (Amidou) egy Yucca nevű koszfészekbe érkezik, amit Colorado Slim (Ricardo Pizzuti) tart rettegésben az embereivel. Buddy-t egy szerencsés véletlen és Girolamo folytán orvosnak nézik, ezért tejben-vajban fürösztik - ő cserébe próbálja meggyógyítani a betegeket, ahogy tudja. Amit láthatunk, az alapján sikerül neki, plusz még megveri párszor Slimet és bandáját, plusz ellátja a baját a valójában gazember sheriffnek (Joe Bugner) is. És hogy miért aranyeső? Nézzétek meg, ha kíváncsiak vagytok rá:)
Ezt a mozit '85-ben mutatták be a hazai filmszínházak, és van egy magyar vonatkozása: a sheriffet játszó Joe Bugner itt született és 6 éves volt, mikor szüleivel együtt disszidált az '56-os forradalom idején. A színészekről annyit, hogy a mellékszereplők nagyon viccesek, egyedül Amidou az, aki alig emeli a film színvonalát, de irritálónak vagy oda nem illőnek azért mégse nevezném. Spencer remekül alakít, és itt megtaláljuk a későbbi filmjeiben gyakran előjövő evőverseny motívumot; meg azt, hogy sose hagyják békében zabálni. Ez már kicsit így a sztoriba is belemegy, de ha az ember elsőre nézi, akkor azért meglepődhet egyszer-kétszer. A nevetés garantált, kedvenc részem az, mikor a legelején eljátssza az indián törzsfőnököt.
Az eleje jó, aztán mikor Popszinál vannak, az kicsit unalmas, utána a cselekmény ismét felpörög, de a végére megint leül. Az utolsó poén azért ott van a szeren, szóval összességében minden adott, amit az ember egy Bud Spencer-filmtől várhat.
2024-es megjegyzés: Két dolgot vettem észre tegnap éjjel, így a sokadik megtekintésnél. Az első hogy Popszi (vagy Papszi? - Piero Trombetta) kétszer is azt mondja a földjéről, ami leginkább nagy méretű tanyának látszik, hogy "a gyáram". Mit gyárt? Ki dolgozik neki? Lehet, hogy ez a fordítás hibája? A másik szintén ehhez a karakterhez kapcsolódik. Girolamo pótolja a hiányzó Terence Hillt (ugyanaz az ügyes, gyors, trükkös, de nem "sebezhetetlen" pofonosztó), Popszi meg egyfajta kis visszatérő humorforrásként minden nagy bunyónál ott van. Viszont a legvégén, amikor a város az ő születésnapját ünnepli, akkor miért hagyja ott a saját ünnepségét, ahol nyilván számít a jelenléte, hogy véletlenszerűen itt-ott felbukkanjon a városka védelménél? Ha valamilyen módon segítene a két hősnek, akkor megérteném, de semmit se segít, csak bámul, hegedül és vihorászik. A "Doktor" és asszisztense valószínűleg a sheriffet követve jönnek rá, hogy készül valami, ám aligha valószínű, hogy Popszit bevonnák az akcióba. Ha meg mégis, akkor mi a szerepe? Szokás szerint ezek apróságok és a film film jellegével magyarázhatóak, tehát nem kell őket komolyan venni, csak feltűntek.
imdb.com felhasználói szerint: 6.5/10 (8 év alatt 0.1-et csökkent.)
Szerintem: 5/5
Este még nézek majd valamit, de megint nem lesz semmi a tv-ben. Hamarosan az Iron Manről írt cikkem megjelenik a neten, belinkelem majd, ha így lesz. Itt (most jöttem rá, hogyan lehet linkelni:D) találhattok pár képet és adatot a filmről egy angol nyelvű oldalon, a végére pedig a film zenéjét linkelem: Sajnos levették.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Bambino 2008.05.25. 01:35:29
Annyi korrekciót teszek hozzá, hogy Amidou nem játszott a Kincs ami nincsben, az ottani Anulut Salvatore Borgese játszotta, aki leginkább olasz kaszkadőrfilmekben vett részt.