Rovatok

Filmrajongó

Több mint 1000 bejegyzésből álló magyar nyelvű filmadatbázis, filmrajongóktól filmrajongóknak. Nem vagyunk kritikusok, nem vagyunk szakértők, csak két tv-néző, akik szeretik a filmeket:) Ha nem tudod, mit nézz este, vagy hogy megéri-e látni az adott filmet, keress rá (jobb oldalt a Kategóriák vagy A héten a tvben listában) és olvasd el a véleményünket róla! Erre a címre tudtok írni nekünk: tomzameth@gmail.com

Kategóriák

akció (152) áldokumentum (7) animációs (73) bekategorizálhatatlan (6) dokumentum (16) dráma (355) fantasy (146) háborús (20) hill (20) hírek (95) horror (204) kaland (81) katasztrófa (4) krimi (73) magyar (95) musical (11) néma (11) paródia (36) regényem (12) rövidfilm (14) sci fi (150) spencer (28) sport (41) szatíra (12) szuperhős (108) thriller (64) történelmi (43) vígjáték (499) western (12) zene (64)

Kék Szemek és A lány a tűzesőben Facebook Oldal

Friss topikok

2009.11.23. 12:49 Tévésámán

Piedone Egyiptomban (Piedone d'Egitto, 1980)

Sokadszorra láttam és az évek Bud Spencer-nézési tapasztalatával a hátam mögött, meg kell mondjam, hogy ez a Piedone-sorozat leggyengébb darabja. De e nagy ember életművében sem áll túl kiemelkedő helyen...

Ismert nyomozónk most Egyiptomba utazik, egy gyilkosság és egy elrabolt professzor nyomában.

Mivel az előző, afrikai részt a múlt héten nem láttam, ezért ahhoz nem igazán tudom viszonyítani, ellenben a hongkongi és az eredeti kalandhoz képest mindenképpen nagyon béna, összecsapott film ez.

Már az alap konfliktus hülyeség. Miután összever pár maffiózót egy petárdagyárnak álcázott drogtanyán, Rizzo fülest kap, aminek nyomán elindul egy teherhajóra, ahol fogva tartanak egy lányt. Kiderül, hogy az illető lány Mr. Burns (Robert Loggia) olajmágnás unokahúga. És innentől indul a barmóság, mert a madárka, aki az emberrablásról csicsergett, hamarosan meghal és a címszereplő Egyiptomba utazik Mr. Burns után. Szó nincs kábszerről, szóval valójában érthetetlen Piedone motivációja. Igaz, hogy a vállalkozó felajánlott neki 5000 dollárt, de ezt valójában nem fogadja el, mert vissza akarja adni és szerintem a szőke rosszfiú üldözése is eléggé gyenge indíttatás.

Caputo (Enzo Cannavale) minden eddiginél hülyébb és idegesítőbb, Bodot meg sose kedveltem és ők ketten elég sokat szerepelnek. Mellettük például még olyan állatságok vannak, hogy az a bizonyos szőke főgazember végig ugyanazt a ruhát viseli, a beduin törzsfőnöknek telefon van a sátrában a sivatag közepén, a kardos arabok egyike pedig Riccardo Pizzuti, a Spencer-filmek egyik ismert, tipikusan olasz arcú gaztevője. Szerencsére az utolsó verekedés és a "törpe a szőnyegboltban" rész azért egészen jók lettek, plusz van még egy remek hastáncosnős jelenet, ahol a látvány mellett a zene sem rossz.

Röviden: A Piedone Egyiptomban nem valami jó. Ha már egy igazi nagy pofonokkal teli mozit akarnék látni, akkor is elvárnék egy minimális összefüggést az események közt - meg akkor legalább legyen már sok bunyó, de még az sincs.

2024-es megjegyzések: Vitába kell szállnom 2009-es önmagammal, mert most egymás után láttam mind a négy részt. Az emlékeimben sem az itt tárgyalt mű, sem közvetlen előzménye nem örvendett túl pozitív megítélésnek, az ismételt megtekintés pedig megerősítette ezt a Piedone Afrikábannal kapcsolatban. Az egyiptomi kaland viszont korántsem annyira béna, ha a közvetlen elődjéhez hasonlítom - csak akkor hasal el, ha a hongkongi meg az eredeti epizód összefüggésében nézem. A 15 éve írt szövegben említem, hogy nincsen szó drogról, végülis ez nem igaz, mert a petárdásnál tényleg van heroin, a tippet adó Omar pedig azt mondja, drog is van az ügyben. Végső soron a kilométeres priusszal bíró "A Svéd" már korábban belekeveredhetett ilyesmibe, amiért felelnie kell, ám az tény, hogy Rizzo ténylegesen nem drog után nyomoz, hanem a megölt férfi gyilkosa után. Caputo itt még sokkal szórakoztatóbb, mint Afrikában, ehhez azért sokat tesz hozzá Zenthe Ferenc szinkronja is; Bodo meg hát inkább csak amolyan időkitöltő eszköz, néha viszont kitűően tud elvegyülni a helyiek közt, ezért segítségére lehet a főszereplőnek. Pár említésre méltó részlet: A végső bunyóban az őrök jelentős része egyértelműen olasz színész, köztük is feltűnő Osiride Peravello, aki a második részben még a jófiúk oldalán harcol szakácsruhában a piacon, de szinte minden egyéb Bud Spencer-moziban is felbukkan (Koszi az Aranyeső Yuccábanban, benne van a Különben dühbe jövünkben, a Bombajó bokszolóban, a Bűnvadászokban, A szél fiaiban és a Bulldózerben is - egyébiránt 2016-ban hunyt el, 96 évesen). Már 2009-ben említettem Riccardo Pizzutit, aki a sivatagi törzs egyik kardos harcosaként látható, de a nyitánynál a teherhajón szintén megjelenik, ahol még nevesítik is (Salvatore Akármicsoda); így különösen nevetséges a dupla szerepe. A Szfinxnél igen feltűnő, hogy a vörös turbános faszi és A Svéd teleportálnak, hiszen kb. 40 másodperc alatt több száz métert tesznek meg egy helikopter fedélzetére a földről, de ugyanott Piedone is csinál egy hasonló mutatványt. Ha jól láttam, akkor a feltűnően árja vonásokkal bíró gazember II. Világháborús német géppisztollyal lő a vitorláshajóra később. A törpe és a köré vont jelenetek egyértelműen, szándékosan eltúlzottak, van, amikor lehet rajta röhögni, de egyébként kicsit sok; viszont alapvetően itt sokkal jobban működnek a poénok még ennyi évtized után is, mint az elődnél. Szerintem a hangulat szintén jó, mert az előző epizódokra alapozva sosem lehetsz egészen biztos benne, hogy ki keveri a szalámit a háttérben. Éppen ezért egy plusz pontot utólag megítélek cikkem tárgyának, és most pillanatnyilag úgy gondolom, hogy a 3. rész a leggyengébb, nem ez.

imdb.com felhasználói szerint: 6.1/10 (7 év alatt 0.2-t emelkedett.)

Szerintem: 4/5 (2024-ben egy plusz pontot ítéltem neki, lásd feljebb.)

A Kontrollt már több, mint egy hete írom, ez már rekord:) Este Az Árnyékot fogom nézni, remélem jó lesz. Videót most nem kaptok, mert nincs kedvem keresgélni.

Szólj hozzá!

Címkék: spencer


A bejegyzés trackback címe:

https://transfesser.blog.hu/api/trackback/id/tr131545961

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása