Nem a legjobb filmje ez a Gene Wilder-Richard Pryor párosnak, de azért sikerült nekik elfeledtetni a bölcsességfogam iszonyatos, állkapcsom elleni támadását.
Eddie (R.P.) egy svindler, piti kis csaló, valószínűleg legalább annyit volt már börtönben, mint R. Gusztáv. Legutóbbi botlását helyre kéne hoznia közmunka formájában. Mivel más nem jöhet szóba, vállalja, hogy egy "diliházból" épp most távozó emberkét kísér ide-oda. Ő George (G.W.) , a szeretetreméltó, de fölöttébb bőbeszédű Volvo-ügynök. Pontosítok: "Volvo-ügynök Horst Müllernél." Eddie próbál minél hamarabb megszabadulni az ürgétől, de egy váratlan fordulatot követően inkább összehaverkodik vele, amennyire csak lehetséges. George-ot ugyanis megállítja az utcán valaki, aki egy bizonyos Abe Fieldingnek nézi őt, örül a rég nem látott ismerősének, és egy köteg zöldhasút nyom a kezébe. Hohó, pénz áll a házhoz, gondolja Eddie. Szegény George kénytelen elvállalni, hogy Abe-nek adja ki magát. De ez számára szörnyű áldozat, ugyanakkor elég könnyen megy neki. George ugyanis notórius hazudozó... a történet előrehaladtával viszont úgy tűnik, nem csak ő.
Amitől igazán vicces a film, az a sok hülye karakter, meg persze a színészek mögöttük. George szanatóriumi haverjai frenetikusak, az egyedüli ismertebb közülük Kevin Pollak. A két főszereplő meg szokás szerint nagyon jó. R.P. gyönyörűen mutat a kárpitzakójában, G.W. meg tényleg zakkant, és bundesliga-frizkója visszaidézi a 80-as éveket, melyek e film készültekor még nem is voltak oly távol. Külön kiemelném a film legeslegelejét. Szegény TriStar-paci (pardon, pegazus) nem tud békésen átnyargalni a vásznon, Eddie kizökkenti őt egy mondattal: "Csesszék meg a fehér lovukat!" Neki köszönhetünk még olyan bölcsességeket, mint: "A becsület kutyaszart sem ér!", meg, hogy: "Aki a bazsalikomot szereti, az rossz ember nem lehet!" Ha netán El Salvadorban jár az ember, és bajba kerül, akkor meg jól jöhet, ha "30000 láb magasból élő ökröket dob le a gerillákra." Ezt ingyen kaptátok, hogy egy volt tanáromat idézzem.
Az imdb-n csak 4.8-ra értékelték, nyugodt szívvel adhatunk rá 6.5-öt mondjuk. (7 év alatt ez 5.3-ra emelkedett.)
Tévésámán kiegészítése: A 2024-es újranézés során észrevettem pár dolgot. Az elején a panoptikumnál Al meglengeti George előtt a köteg pénzt, de aztán nem adja oda, inkább elsétál vele. Nincs igazi oka, hogy ezt tegye, mivel a szöveg szerint a tartozás teljes részét este akarja odaadni, tehát most rögtön ott hagyhatta volna az előleget, pláne, mivel minden jel szerint ott is akarja hagyni - ez tehát hiba kell legyen. Az éttermes részben van néhány gügye hangeffekt, amik a későbbiekben nem folytatódnak (Al pofa-rázása és Eddie fülének pukkanása). Itt "Abe" bemutatja az érkező "házaspárt" Eddie-nek és Alnek, de a neveiket sehonnan sem tudhatja, ők azonban úgy tesznek, mintha minden rendben lenne. Ez elfogadható, ha a "házaspár" tagjai felkészültek erre a helyzetre, megmondták nekik, hogy George valószínűleg kitalál majd nekik neveket, tehát fogadják el, amit hallanak. De mi van, ha ez nem történik meg? (Ha már nevek, Mozsárágyú meghallotta, amint Elaine az első találkozásuk után Robnak nevezi Dibbsy-t, akit nem így hívnak.) Felmerült bennem, hogy talán minden étterem-vendég be van avatva a személyzettel együtt, mert senki se próbálja megállítani George ámokfutását. A Vaklármára utalhat amikor "Abe" kétszer is úgy tesz, mintha Eddie süket lenne, vagy legalábbis nagyot hallana, ezért a fülébe ordít (az említett Pryor-Wilder-mozi 2 évvel ez előtt került a filmszínházakba). Gloria/Leticia igen gyorsan odaadja magát Eddie-nek; az első két találkozásukkor még undorodik tőle, de már a második végén mosolyog rá, mikor kiderül, hogy ismeri a főnökét, aztán elmegy vele randira, ahol megfogja a kezét és megcsókolja, pedig akkor még nem tudhatja, hogy Eddie be van avatva vagy sem - semmi se utal rá, hogy feladata lenne elcsábítani. Később is meglepően lojális hozzá. Elaine pálfordulása legalább valamennyire felépített, mert első találkozásukkor megsajnálja George-ot, de a német étteremben játszódó éneklésig szintén undorodik tőle. Valószínűleg ezek a producer-forgatókönyvíró Ziggy Steinberg hozzáértésének bizonyítékai, aki ezek után soha többé nem kapott munkát Hollywoodban (akár meg is halhatott, de erről nincs információ). Ugyanígy a forgatókönyv hibája lehet a sörfőzde hatalmas tartályában világító fény (ennek semmi értelme, bár nyilvánvalóan azért van, hogy a néző lássa a cselekményt), utána pedig George valószínűleg a sörhabon áll meg, ami képtelenség. Viszont pozitívum a régi magyar szinkron, ezt más filmekkel ellentétben valamiért meghagyták (teli van káromkodással) és a jó zene, ami segít az atmoszféra megteremtésében.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.