Régen a kedvenc filmem volt a Nekem 8, amit ma is szívesen megnéznék, csak sosincs kedvem hozzá, mert már tényleg kívülről tudom. Kihagyhatatlan klasszikus még az Életfogytig, amit viszont újra meg újra képes vagyok végigülni. Mi a közös a két alkotásban? Martin Lawrence. A ’90-es években ő volt a vígjátékok egyik ásza, rengeteg moziban szerepelt, ám ahogy a 2000-es évtized jött, szép lassan eltűnt. Elgondolkoztam, miközben néztem a Blue Streaket és rájöttem, mi lehet ennek az oka, de először lássuk, miről szól ez az alkotás:
Miles (M.L.) két társával kiterveli, hogy elrabol egy hatalmas gyémántot, azonban az akcióba hiba csúszik, amikor egyikük, Dick (Peter Greene) úgy dönt, egyedül akarja learatni a babérokat és megpróbálja likvidálni a partnereit. Miles menekülőre fogja és egy építés alatt álló ház szellőzőrendszerébe rejti a zsákmányt, mielőtt elkapják a rendfenntartó erők… Két évvel később emberünk kiszabadul és első útja az akció helyszínére vezet, ám balszerencséjére az elkészült házba a Los Angeles-i Rendőrség költözött. Miles egy merész ötlettől vezérelve hamisított papírokkal nyomozónak adja ki magát, hogy bejuthasson, ám képtelen elkerülni a feltűnést, és ami még furcsább, egyre jobb zsaru lesz belőle, miközben a kő után kutat. Ám ezalatt Dick újból felbukkan, mert neki is kell a gyémánt. Vajon kié lesz a vagyonokat érő drágaság és az időközben Melon nyomozóvá vált tolvaj képes lesz-e visszaalakulni gazfickóvá, vagy végleg a törvény őrévé válik?
„A francba!”
Úgy emlékeztem, hogy az Állj, vagy jövök! tök vicces, de sajnos mégse így van. Azt hiszem, ahogy egyre öregebb leszek, úgy változik a humorom is, ez a film pedig összesen négy alkalommal tudott megnevettetni a teljes játékidő alatt. Olyan az egész, mint a Corky Romano, ám miközben abban csupa ostoba, fárasztó, de tényleg humoros jelenet van, addig itt a cselekmény nagy része abból áll, hogy Lawrence föl-alá pattog és ordibál, amihez társnak kapja Dave Chappelle-t, aki a Robin Hood: A fuszeklik fejedelmén kívül csak ezt az egyetlen karaktert képes előadni. Szerencsére maga a sztori izgalmas és Miles van annyira szimpatikus, hogy szurkolhattam neki, szóval a röhögés helyett ez kárpótolt. Különös, de ebben a moziban nincs szerelmi szál, ami üdítőleg, ritkaságnak hat. Néhány ismerős arc megjelenik a főbb szereplők között: Peter Greene volt a főgonosz A Maszkban, itt van még Luke Wilson, valamint William Forsythe a Rob Zombie-féle Halloweenből. A rendező Les Mayfield (Ki a faszagyerek?) volt.
Érdekességek: Észrevettem, hogy amikor Miles a volt barátnője házánál beszél az ablakban álló lánnyal, akkor a jelenetben végig egy biciklis srác áll mögötte. Azt hittem, lesz vele valami, de nem, viszont tök feltűnő, ahogy ott várakozik. Eredetileg 18-as karikás alkotás lett volna a Blue Streak, ám hosszas gondolkodás után átalakították a sztorit, a szövegkönyvet és a karaktereket is, hogy 12-es karikát kaphasson, és így szélesebb közönséghez juthasson el. A betétdalokat tartalmazó CD hatalmas sikert ért el, platinalemezzé vált. Tervezték, hogy lesz folytatása, de ez sosem készült el. Végül egy vicces név a statiszták közül: Rocco Salata (mentőautó-sofőr). Az Állj, vagy jövök! 65 millió dollárból készült és majdnem 118 milliót hozott vissza, a kritikusoktól vegyes értékeléseket kapott.
Sajnos (?) tény, hogy az a humor, amit Martin Lawrence képvisel, mára már erősen kikopott, a mostani nézőknek nem vicces a karate-mozdulatokat imitáló, utcán táncoló, ordibáló klisé-néger. Azt hiszem, emiatt láthatjuk egyre kevesebb vígjátékban Martint, aki viszont még így is jobban járt, mint Életfogytig-beli partnere, Eddie Murphy, akit manapság teljesen leírtak és az összes filmje megbukik. Röviden: eljárt az idő a Lawrence által képviselt humor felett, pedig emberünk egyébként jó színész! Cikkem tárgyáról meg annyit, hogy régebben viccesebbnek tűnt, ma már csak egy középszerű mozi…
Pontozás:
imdb: 6.3 (3 év alatt 0.1-et emelkedett.)
Szerintem: 3/5
Hírek:
- Martin Lawrence megint zsaru lesz a Bad Boys 3-ban, ahol újfent Will Smith oldalán csap le a gazfickókra. Kérdés, hogy ez tényleg szükséges folytatás-e? (Nem, erre bizonyíték, hogy 2017-ig ötlet maradt.)
- Luke Wilson író, rendező és főszereplő lesz a Juarez 9 című vígjátékban, aminek a történetét viszont egyelőre még nem ismertették.
- Peter Greene a 3 Solitude névre hallgató horrort erősíti ebben az évben.
- William Forsythe lesz az új Jake LaMotta a The Bronx Bullban, ami a Dühöngő bika előzménye és egyben folytatása. Vajon erre is mi szükség van?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.