Rovatok

Filmrajongó

Több mint 1000 bejegyzésből álló magyar nyelvű filmadatbázis, filmrajongóktól filmrajongóknak. Nem vagyunk kritikusok, nem vagyunk szakértők, csak két tv-néző, akik szeretik a filmeket:) Ha nem tudod, mit nézz este, vagy hogy megéri-e látni az adott filmet, keress rá (jobb oldalt a Kategóriák vagy A héten a tvben listában) és olvasd el a véleményünket róla! Erre a címre tudtok írni nekünk: tomzameth@gmail.com

Kategóriák

akció (152) áldokumentum (7) animációs (73) bekategorizálhatatlan (6) dokumentum (15) dráma (352) fantasy (146) háborús (20) hill (20) hírek (93) horror (203) kaland (81) katasztrófa (4) krimi (73) magyar (93) musical (11) néma (11) paródia (36) regényem (12) rövidfilm (14) sci fi (150) spencer (28) sport (39) szatíra (12) szuperhős (108) thriller (64) történelmi (43) vígjáték (497) western (12) zene (63)

Kék Szemek és A lány a tűzesőben Facebook Oldal

Friss topikok

2014.09.03. 12:39 Tévésámán

Twin Peaks: Tűz, jöjj velem! (Twin Peaks: Fire Walk With Me, 1992)

firewalkwithme.jpg

"Mert mélységes mély a múltnak kútja

 De a varázsló látja, mi a jövő

 Két világ közt valaki vad imába kezd

 Tűz kell, tűz, jöjj velem!" 

Ritkán kötelezem el magam sorozatok mellett és a mai napig úgy szeretem nézni őket, hogy leülök a tévé elé, letölteni maximum azokat az epizódokat szoktam, amikről valamiért lemaradok. Hogy mi vonzott a Twin Peaks-hez? A legendás státusza és David Lynch neve. Egyébként nagyon durva, de visszaemlékszem egészen kis koromra, amikor az M1 sugározta ezt a szériát és édesanyám nézte, megmaradt bennem a zenéje (bár sokszor összekevertem a Take My Breath Away-jel) és még arra is emlékeztem, hogy az egyik karakter nem férfi, hanem nő (csak bennem fordítva maradt meg a dolog). Anyukámmal most újból együtt néztük a szériát, ami nagyon tetszett, ezért reméltem, hogy miután leadják a 30 részből álló két évadot, akkor jön majd a film, de ez mégse lett így, várni pedig mégse akartam, mivel most még friss az élmény, hiszen múlt pénteken ért véget a Twin Peaks. [Megjegyzés: A nagyszerű Filmmanián egyébként a közelmúltban műsorra tűzték cikkem jelenlegi tárgyát, ám egyrészt akkor, mikor a sorozat még nagyban ment, másrészt meg az a csatorna szétvagdossa a filmeket, szóval nem éri meg megnézni rajta semmit…] Ismerve a tévében látott utolsó részt, reméltem, hogy a Tűz, jöjj velem! majd választ ad néhány kérdésre, de még mindig maradtak megválaszolatlan problémák…

02-Laura-BW-785x425.jpg

Innentől igazán csak azoknak javasolom a továbbolvasást, akik látták a szériát, mert erről a műről nem lehet anélkül írni, hogy ne lenne szpojler! 

A nyitásnál egy évvel járunk a Twin Peaks pilotja előtt és megnézhetjük az első áldozat, Teresa Banks (Pamela Gidley) halálát, meg a nyomozást, amiben eltűnik a vezető ügynök, Desmond (Chris Isaak). Majd ugrunk az időben és az FBI belső kutakodása után végre ténylegesen megismerhetjük Laura Palmert (Sheryl Lee) és vele tölthetjük az utolsó egy hetet az életéből. A megmagyarázhatatlan események száma napról-napra nő a lány körül, mialatt arra próbál rájönni, hogy kicsoda valójában az őt hosszú ideje kínzó Bob (Frank Silva). A nyomok pedig egyre inkább egy irányba mutatnak, a lány apja, Leland Palmer (Ray Wise) felé. A Fekete Barlang függönye ismét kitárul és a sötétség szellemei kiszabadulnak, hogy kisiklassanak egy fiatal életet… 

twinpeakfirewalk09.jpg

Nehéz eldönteni, hogy a Fire Walk With Me teljesen előzmény-e, avagy kicsit folytatás is. Különben furcsállom, hogy David Lynch miért nem készített egy lezárást a széria számára az előzmény helyett? A végeredménnyel az a gond, mint a hasonló műfajú mozikkal általában (mondjuk Star Wars I-III.), hogy nincs igazán kiért izgulni, hiszen a később játszódó, de már látott események alapján mindenkinek tudjuk a végzetét. Jelen esetben viszont egy nagyon érdekes dolgot tárnak elénk, mert most először láthatjuk Laura Palmert úgy, hogy ténylegesen életben van és nem valaki más emlékszik vissza rá, vagy esetleg egy róla készült felvételt mutatnak.

twin_peaks_twin_peaks_fire_walk_with_me_1991_portrait_w858.jpg

Az első 20 perc elég unalmas, lévén másik helyszínen járunk, az egyetlen ismerős Gordon Cole (a rendező maga), és egészen a különleges „bagoly-gyűrű” felbukkanásáig csupán egy vicces kávéivós jeleneten tudunk szórakozni, plusz a Teresát alakító színésznő szépségén ámulhatunk. Desmond eltűnése után viszont következik az egyik legemlékezetesebb jelenet, ahol David Bowie alakítja a két éve felszívódott Jeffries ügynököt, aki egy szürreális szekvencia kíséretében tér vissza, majd ugyanúgy nyoma vész. Itt láthatjuk újra kedvenc főszereplőnket, Dale Coopert (Kyle MacLachlan) és az ekkor még kiállhatatlan Albertet (Miguel Ferrer), valamint kiderül, hogy a Fekete Barlang lakói már korábban is beleavatkoztak az élők életébe. [Itt egyébként jobban érdekelt volna a philadelphiai történt, vagyis Cooper és Windom Earle közös előélete, de előbbi szerepe jelentősen kisebb lett, mint eredetileg tervezték, erről még lesz szó.] (Utólagos megjegyzés: Akit izgat Earle és Cooper sztorija, az olvassa el a Dale Cooper naplóját, megéri!)

tp-fwwm-11.jpg

Laura utolsó hét napjának bemutatásakor megnézhetjük azokat az eseményeket, amiket a szériában már mind elmondtak, de látni még nem láthattuk őket. A hétköznapokban visszatér számos szereplő a Twin Peaks-ből, bár korántsem az összes (erről is később): Mädchen Amick - Shelly (három jelenete van), Dana Ashbrook – Bobby, Eric DaRe – Leo, James Marshall – James, Peggy Lipton – Norma (egyetlen jelenet, csak távolról mutatják), Grace Zabriskie – Mrs. Palmer, Catherine E. Coulson – Tuskó Lady (egyetlen jelenet, háttal áll), Heather Graham – Annie (pár másodpercig látható, felismerhetetlen), Gary Hershberger – Mike, Phoebe Augustine – Ronette, Lenny Von Dohlen – Harold Smith, Andrea Hays – Heidi, Walter Olkewicz – Jacques Renault; és a zenekar a bárból. A természetfeletti aspektus bemutatásakor pedig jönnek a túlvilági lények: Frances Bay – Mrs. Tremont/az öregasszony, Micheal J. Anderson – Férfi A Másik Helyről/a törpe, és Al Strobel – Philip Gerard/A Félkezű Férfi. Mrs. Tremont unokáját Jonathan J. Leppell alakítja, az óriás meg hiányzik. Mint látható, sok főszereplő kimaradt, a legfeltűnőbb viszont Donna Hayward, aki jelen van, de immár nem Lara Flynn Boyle, hanem Moira Kelly bújik a bőrébe. Akad néhány ismerős név, akik a játékidő első felében, a Banks-gyilkosságnál jelennek meg: Harry Dean Stanton – Carl, Kiefer Sutherland – Stanley ügynök és Jürgen Prochnow – a favágó (igaz, ő már egy picit később van). David Lynch Gordon eljátszása és a rendezés mellett íróként, producerként, a zenék szövegírójaként és hangeffekt-tervezőként is részt vett a munkában; a másik író Robert Engels, a sorozat forgatókönyvét/történetét alakító egykori producer volt; a zenét ismét Angelo Badalamenti szerezte.

2edbd9b47e73b0ee99c17bad8fea321a.jpg

Saját megfigyeléseim: 32 perc után érünk el Twin Peaks-be. A gyűrűn a jel megegyezik a barlangban találttal, ami egy baglyot szimbolizál. A bárban játszódó részletben Donna viselkedése egészen elképesztő, bár ez betudható a drognak, amit az italába kevertek. Itt viszont felmerül a kérdés, hogy ha Donna volt a Félszemű Jackben, akkor miért nem meséli el ezt senkinek a gyilkosság után? Ray Wise óriási színész, ez már a szériából is kiderült. Nem értem, hogy Leo miért hagyja ott Jacques-ot meg a két lányt ilyen állapotban? A Laura vállát összekarmoló madaras rész hiányzik. A visszatérő démonfej irtó rémisztő a végén – ez egyébként egy majom éjjellátó kamerával felvett képe. A Fekete Barlangban a törpe a góré, Bob csak feladatot teljesít, Cooper lelke csapdába kerül ott – ezek persze mind találgatások. Jeffries azt kiabálja, hogy nem beszél Judy-ról, senki se hozza őt szóba; a végén a démonfej pedig azt mondja, hogy „Judy”. Vajon kicsoda Judy? Jeffries a montázs elején ugyanazt az álarcot viseli, mint a kísértet-unoka. Közöttük mi lehet a kapocs? A magyar szinkronról csak annyit, hogy sokkal rosszabb, mint a korábbi. A szinkronhangokat megkeverték, ráadásul úgy, hogy alkalmaztak párat a Twin Peaks-ben hallhatóak közül, de itt juszt is más karaktereket szólaltatnak meg; a visszafelé beszélést most már nem csinálták meg, a Barlang helyett Kunyhót, a Jack helyett Rezsőkét mondanak, az utóbbi elég ostoba fordítás…

Twin-Peaks-twin-peaks-28535356-500-327.jpg

A készítésről: A direktor azt mondta, a film „a magányról, szégyenről, bűntudatról, zavarodottságról és összetörtségről szól, amit a családon belüli szexuális erőszak elszenvedői éreznek. Ugyanakkor az apáról is – a háborúról, ami benne dúl.”  A mozit már a második évad vége után bejelentették, ám több kulcsfontosságú szereplő visszautasította a felkérést, ezért a megvalósítás jó ideig váratott magára. Ez lett volna az első része egy szériának, ami a Fekete Barlang titkait tárja fel, ám a folytatások sosem valósultak meg. Cooper hiányának pótlására találták ki Desmondot, ez azonban utólag nem illik össze a Twin Peaks-ben hallott előzményekkel. Gordon Cole neve az Alkony sugárút című filmből származik. Az álom-jelenetekben hallható beszéd során a színészek szövegét felvették, majd lejátszották nekik visszafelé, ők ezután így tanulták meg ismét, majd megint felmondták és az így keletkezett hangsávot újból megfordítva játszották le.

A szellem-Mike első megjelenésekor azt mondja, Bobbal egy bolt fölött laktak – erre utalva itt látható a teljes földöntúli kompánia egy lepusztult szobában, ahol ott ül két favágó, egyikük Prochnow és elvileg ő a Tuskó Lady férje. Ez a jelenet eredetileg 20 perces volt, a végső változatba viszont alig egy percnyi került be belőle. Amikor Desmond eltűnik, akkor a kép fehérre vált, a későbbi verzióknál viszont befeketül. Megközelítőleg 5 órányi nyersanyagot rögzítettek ehhez a mozihoz, Lynch ezt mondta a kivágott jelenetekről: „Sok karakter hiányzik, pedig felvettük a jeleneteiket. Benne voltak, csak a fő történetszálhoz nem volt szükség rájuk.” A kimaradt részek elvileg nemrég jelentek meg blu-rayen, eddig a francia szponzorok miatt volt nehéz kiadni őket. A Tűz, jöjj velem! Japánban különösen sikeres lett, főleg a közönség női tagjai között, akik Martha Nochimson szavaival „elégtételt láttak abban, hogy láthatták Laura szenvedését, amit ők maguk is átélnek az őket sújtó elnyomó társadalomban”. David bácsi szerint a kész mű „annyira szabad és kísérletező jellegű, amennyire a számára kijelölt határok között csak lehetett”.

killer-bob.jpg

A színészekről/készítőkről: A Twin Peaks másik alkotója, Mark Frost azért nem tért vissza, mert még a második évad közben összeütközésbe került Lynch-csel, rossz viszonyuk a sorozat után továbbra sem állt helyre; ráadásul saját filmje, a Storyville szintén közbeszólt. Bár sokáig rebesgették, hogy Lara Flynn Boyle visszautasította a szerep-ajánlatot, valójában már négy másik mozgóképet elvállalt arra az évre, úgyhogy képtelen lett volna részt venni a Fire Walk With Me-ben. MacLachlan a beskatulyázás miatti félelemből nem akart visszatérni; Richard Beymer (Ben Horne) pedig azért maradt távol, mert a karaktere számára megírt jelenetek egy részével nem értett egyet, szerinte Bennek sosem lett volna motivációja, hogy bántsa Laurát. Sherylin Fenn az Egerek és emberek miatt be volt táblázva, ám évekkel ezután azt nyilatkozta, hogy nagyon elégedetlen volt a második évaddal és önálló döntésként maradt ki a filmből. Moira Kelly az otthonául szolgáló település papjától kért engedélyt, hogy megcsinálhassa élete első szexjelenetét ebben a műben.

Sheryl Lee rendkívül büszke az itt látható teljesítményére, azt mondta, hogy „rengetegen, akik családon belüli szexuális erőszak áldozatai lettek, megkerestek azóta és örülök, mert ez a film segített nekik a múltjuk feldolgozásában”. Lee-nek egyik nap azt a feladatot adták, hogy egyszerre öt cigarettát szívjon, amit meg is próbált, de elájult a kísérlettől. Michael J. Andersonnak nem esett nehezére a visszafelé beszéd, mert még anno az általános iskolában ezen a módon beszélgetett a barátaival, hogy mások ne értsék meg őket. Lynch előtt ez viszont titok volt, így felbérelt neki egy beszédtanárt, aztán amikor kiderült, mi a helyzet, a tanárt elküldték és az aprócska színész nehezebb szöveget kapott. Sutherland, Prochnow és Stanton alig kaptak bármiféle fizetést a szereplésükért, mindnyájan azért vállalták a munkát, mert rajongtak a direktor munkáiért, vagy a Twin Peaks-ért. A Desmondot játszó Chris Isaak különben zenész, ő is híres kollégáihoz hasonló okokból csatlakozott a stábhoz, meg mert egyik dalához Lynch rendezte a klipet. Angelo Badalamenti hallható az A Real Indication és a The Black Dog Runs at Night című számokban, amiknek a szövegét (a többi dal mellett) a rendező írta. Sajnos a humoros részek túlnyomó többsége a vágószoba padlóján végezte, pedig a sorozatban volt egy csomó vicces jelenet – emiatt a kész alkotás jobban hasonlít a Mulholland Drive-ra, mint a Twin Peaks-re. A Banks-gyilkosságnál látható kék rózsára nem kapunk magyarázatot, ám a rajongók szerint ez a természetfelettire utal az ügynökök számára. Desmond eltűnését szintén magyarázat nélkül hagyják, ám a kocsijára írt „Let’s Rock” felirat a törpére utal, aki anno a sorozatban ezzel a mondattal mutatkozik be, tehát feltételezhető, hogy a fiatal FBI-os a Fekete Barlangban rekedt.

Twin-Peaks-Film-Stills-09_Richard_Beymer_agent_cooper_david_lynch.jpg

A Tűz, jöjj velem! 10 millió dollárból készült, ám hazájában mindössze 4 milliót sikerült visszahoznia. Mindenütt negatív fogadtatásban részesült, a ’92-es Cannes-i Filmfesztiválon a közönség kifütyülte. Roger Ebert azt írta róla, hogy az emberek a két extrém végletet képviselik, ha a Fire Walk With Me szóba kerül – vagy imádják, vagy gyűlölik. Az USA-beli kritikusoktól jött a legtöbb negatív vélemény, míg a ritkább pozitív értékelések Nagy-Britanniából érkeztek. Az Egyesült Államokbeli pénzügyi mélyrepülését azzal magyarázták, hogy túl sok idő telt el a sorozat vége és a bemutató között; ám ahogy már arról korábban szó volt, Japánban nagy sikernek örvendett. A francia szponzorok saját országukban megpróbálkoztak a terjesztéssel, de az emberek eleve negatívan álltak a műhöz, mivel a felelős CIBY-társaság fejét, Francis Bouygues sokan utálták. Mindezek dacára Angelo Badalamenti remek muzsikáját Spirit Awarddal, Saturn Awarddal és Brit Awarddal is elismerték. Lynch a bukás miatt felhagyott a további Twin Peaks-hez kötődő terveivel, döntését sem a rajongók, sem az időközben felbukkanó pénzelő emberek nem tudták megváltoztatni…

robocop-фэндомы-619679.jpeg

Nekem mind a széria, mind ez a lezáró/megnyitó film tetszett; bár el kell ismerni, hogy a Fire Walk With Me eleje kissé unalmas, és az általános hangulata sokkal ijesztőbb, mint a Twin Peaks-é. Hogy ez rossz vagy jó, azt mindenki eldöntheti magában! Aki szerette a sorozatot, az mindenképpen nézze meg, ajánlom még David Lynch-rajongóknak és a pszichológiai horror kedvelőinek! 

Pontozás: 

imdb: 7.2 (Elképesztően magas pontszám, ám megmagyarázható azzal, hogy az eltelt 20 év alatt a kritikusok megtanulták értékelni.) 

Szerintem: 5/5 (Úgy vagyok vele, mint a Mulholland Dr.-val, nem biztos, hogy szívesen újranézném, mert olyan ijesztő.) 

Utólagos szerkesztés: 2017-ben megérkezett a sorozat 3. évadja, amit itthon az HBO sugároz. Állítólag nagyon jó, de irtó későn adják, ezért még nem volt szerencsém hozzá...

Hírek: 

- Dana Ashbrook következő érdekes munkája a Masque című dráma, ami a Dr. Jekyll és Mr. Hyde „folytatása”. A leírása alapján arról szól, hogy milyen hatással lesz a doki kísérletezése a környezetére… 

- Ray Wise rengeteg filmet forgat mostanság, ezek közül kiválasztottam párat, ami első blikkre említésre méltó: Digging Up The Marrow (szörnyes fantasy/áldokumentum), The Bronx Bull (a Dühöngő bika folytatása/előzménye) és Jurassic City (olcsó Jurassic Park-koppintás). 

- Kiefer Sutherland szinkronhangként erősíti a Mortal Kombat X videojátékot. Vajon Stryker vagy Johnny Cage lesz? 

Várható írások: Rosencrantz és Guildenstern halott, valami Mozsárágyútól, és egy elmélkedő cikk a Twin Peaks-ről, bár utóbbi lehet, hogy másik weboldalra kerül.

3 komment

Címkék: horror thriller dráma bekategorizálhatatlan


A bejegyzés trackback címe:

https://transfesser.blog.hu/api/trackback/id/tr766665087

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Holtsav 2016.11.05. 13:41:27

Ahol Donnával vannak, az nem a Félszemű Jack, hanem egy másik hely. Ez ki is derül a párbeszédekből.

josé73 2021.11.23. 12:34:40

Judyról most nem beszélek, inkább leírom, hogy nekem Ray Wise, Sheryl Lee, Dana Ashbrook, Walter Olkewicz, Harry Dean Stanton és Michael J. Anderson játéka tetszett a legjobban.
süti beállítások módosítása