Nagy mennyiségben szoktam ezeken a hasábokon horrorokról értekezni, ezért úgy sejtem, az a 200 ember, aki olvas, szintén kedveli ezt a műfajt, tehát nem hiszem, hogy ismeretlenül cseng előttük a Magyar Fangoria Magazin neve. A 2004 és 2008 között, összesen 20 számmal megjelent folyóirat a borzongató mozik hazai rajongótáborát szólította meg, tele volt érdekességekkel, humorral és az alkotók igyekeztek minket megismertetni a legújabb filmekkel, meg kedvet csinálni a klasszikus alkotásokhoz. A Fangoria viszont nem csak írt a mozgóképekről, hanem többet meg is jelentetett közülük, elsősorban olyanokat, amiket korábban hivatalos forrásból itthon nem lehetett beszerezni. (Milyen jó lenne, ha lenne valaki, aki segítene, hogy a magyarországi közönséghez legális formátumban eljussanak az olyan remek, de itthon ismeretlen művek, mint mondjuk a Dirty Girl vagy a Super…) A lap fennállásának csúcsán meg lehetett vásárolni a legfrissebb példányt dvd-melléklettel vagy anélkül, ám a rosszabb hónapokban csak a drágább kiadást választhattuk. Mivel én mind a 20 számot megvettem, így enyém lett dvdn a Pumpkinhead; az Aki bújt, aki nem és a Kukorica gyermekei 3; mostanra pedig rajtuk kívül már csak az Elveszett gyerekek városa van az eredeti dvds listámon, amiket még nem örökítettem meg ide. Tegnap éjjel aztán gondoltam egyet és megnéztem A bosszú démonát, a Children of the Cornról pedig lemondtam, mert nem érdekel. Ezen a héten megpróbálom végignézni a fennmaradó többi filmet - na, de most már tényleg rátérek Tökfejre:
A '80-as évek végén járunk, valahol Amerika poros, sivár vidékén, ahol tökéletes nyugalomban éli egyszerű életét Ed (Lance Henriksen), a kisfiával. Egy nap azonban a gyermeket baleset éri, amit a városból érkezett tinik okoznak, és hiába próbálnak segíteni rajta, már túl késő. Az összetört és bosszúra szomjazó apa pedig kiskora visszatérő rémképéhez, a helyi legendák szörnyéhez fordul, akivel állítólag az erdő mélyén élő ősöreg boszorkány képes kapcsolatba lépni. Edet már semmi más nem érdekli, csak hogy fia "gyilkosai" megbűnhődjenek, ezért pokoli egyezséget köt a banyával és rajta keresztül a démonnal. Pumkinhead pedig ismét életre kel és elindul, hogy borzalmas véget vessen a hat fiatal életének. Vajon sikerül véghezvinnie ördögi küldetését vagy lesz, aki útját állja? Egyáltalán lehetséges legyőzni ezt az istentelen lényt?
Végtelenül egyszerű sztori, amit a megvalósítás miatt érdemes megnézni. Nem a történet érdekes, hanem a szörny, ami jön, lát és arat. Stan Winston első rendezése volt ez és érdekes módon bár az eseménysor kitalálásában szintén részt vett, ezek mellett nem maradt ideje a trükkökkel meg a bestia megvalósításával foglalkozni (aki nem tudná, Winston az egyik legnagyobb szörny-gyártó volt, ő csinálta többek közt az eredeti Predatort). Szerencsére Pumpkinhead így is jó kezekben volt, hiszen Tom Woodruff Jr. (Alien-filmek) hozta létre és alakította őt. A szereplők nagy része szót sem érdemel, mindössze hárman vannak, akiket kiemelnék. Az első Lance Henriksen, akit ritkán lehet főszerepben látni, itt viszont megmutatja, hogy remekül érti a szakmáját - kérdés, hogy miért éppen őrá építettek egy egész mozit, ahelyett hogy egy A-kategóriás sztárt választottak volna? A második Cynthia Bain, Tracy alakítója, aki a három lány közül a legszebb; a harmadik pedig a boszorkány Haggis kosztümjében rejtőző Florence Schauffler. A B-mozik ismerőinek feltűnhet még egy szereplő, az öreg Wallace, nos, ő pedig Buck Flower, akit a Halálmester 2-ben láthattunk és neki köszönhetjük a Kerge birkák forgatókönyvét. Van még valaki, akit ugyan felismerni nem fogtok, de a horror-rajongóknak mégis kötelező ismerniük: ez az illető Dick Warlock, akit a nyitó szekvenciában láthatunk Pumpkinhead első áldozataként. Warlock volt a Halloween II-ben Michael Myers életre keltője.
Érdekességek: A történetet Ed Justin verse inspirálta, amiből pár sort mondókaként hallhatunk a Wallace-gyerekek szájából. A költemény eredete egyébként ismeretlen, vagyis nem lehet tudni, hogy Justin honnan vette a lény alakját. Stan Winston mind a banya, mind a démon figuráját sötétebbre alakíttatta a forgatókönyvírókkal. Lance Henriksent az a jelenet győzte meg a szereplésről, mikor Billy "feltámad" a kocsiban. A főhőst alakító színész maga szerezte be a ruháit és a kellékeit, így a puskát, a sapkáját meg az ezüst dollárokat, amiket Haggis-nek ad; ezeken felül készítettek neki néhány pár műfogsort a hitelesebb redneck-külső eléréséhez:D Florence Schauffler jelmeze kb. 30 kilót nyomott. A kész film bemutatóját több alkalommal elhalasztották, ráadásul a terjesztő De Laurentiis Entertainment Group becsődölt, ezért a United Artists-nak kellett átvennie a forgalmazást, de ők csak szűk körű bemutatót tudtak szervezni neki.
A Dark Horse elindított egy négy részes képregény-minisorozatot, a Pumpkinhead: The Rites of Exorcismöt, amiből viszont csak két rész jelent meg. A folytatásokat később összeollózott darabokban a GEOmetric Design által kiadott második Pumpkinhead-figurához mellékelték - ez a 17 inches (kb. 40 centi magas) modell a szörnyet szárnyakkal ábrázolta, amint egy kőlépcsőn áll és 120 dolláros ára ellenére elég sokat adtak el belőle, a cég figuráinak azóta sem sikerült megdönteniük Tökfej bevételi rekordját. A szörny története inspirációt nyújtott a Misfits együttesnek, van egy daluk, amiben elmondják a film eseményeit:) Egy vicces név a mellékszereplők közül: Chance Michael Corbitt (a gyerek Ed), ez pedig azért vicces, mert a Chance esélyt jelent és szerintem női név (bár ugye Amerikában bárkit nevezhetnek Taylornak, például). A bosszú démona 3 és fél millió dollárba került, saját korában 4 milliónál valamivel többet hozott vissza, kritikai fogadtatása vegyes volt, ám a rákövetkező években kultmozivá nőtte ki magát.
A dvdről: Induljunk ki abból, hogy egy független kiadó terméke, ami ráadásul egy újsághoz járt mellékletként. Nos, ebben az esetben már a kemény műanyag tok is extra szolgáltatásnak számít:) A film minősége jó, most angolul néztem, a magyar szinkronra nem emlékszem, szóval azt se tudom, hogy megfelelő-e. Az extrák közt egy semmitmondó trailert és egy Lance Henriksen életrajzot kapunk, az utóbbi egész érdekes. Egész jó kiadás, a Fangoriától, ami elsődlegesen nem filmkiadó, pedig tökéletes. Antikváriumokban könnyen beszerezhető, aki szereti a szörnyes (értelmetlen?) horrorokat, az adjon neki egy esélyt!
A Pumpkinheadhez visszatérve, a címszereplő leginkább egy olyan Alien, ami kicsit lassabb, de rondább, ijesztőbb és hitelesebb, ráadásul a tevékenységének helyszíne a "szomszéd kertje", ami valóságosabb a jövő űrhajóinál. Egyfajta városi legenda-feldolgozás, ami egyszerű, de nem is akar több lenni egy jó horrornál. A szörny remek, Henriksen jó, a gyilkosságok véresek és a játékidő néző-barát (mindössze 83 perc). Elsősorban a démonos mozik és a '80-as évek borzongatós alkotásai iránt érdeklődőknek ajánlom.
Pontozás:
imdb: 6.2 (4 év alatt 0.2-t emelkedett.)
Szerintem: 5/5
Hírek:
- Lance Henriksen továbbra is hazai pályán játszik, vagyis csupa ijesztgetős-gyilkolászós filmben: Gingerclown (a régen várt magyar horror külföldi sztárokkal), Aliens: Colonial Marines (videojáték, ebben szinkronhang), Sin Reaper 3D és mindössze egy cím van, ami kilóg a sorból, ez pedig a Bring Me the Head of Lance Henriksen, amiben a B-kategóriás sztárok világába pillanthatunk bele (avagy hogyan maradj a szakmában olyan sokáig, mint Lance bácsi).
- Tom Woodruff Jr. következő mozijai közt szerepel az Ender's Game című sci-fi/kaland Harrison Forddal, Abigail Breslinnel és Ben Kingsley-vel, ahol az űrlények megalkotása a feladata; ezen kívül maszkmesterként vesz részt az Odd Thomas-ban és karakter-tervezőként a Jack the Giant Killerben. A legnagyobb szerepe viszont a Percy Jackson és az Olimposziak - A tengerek szörnyeiben lesz, ahol az Agrius nevű karakter bőrébe bújik, valamint a szörnyek egyik tervezője is.
Várható írások: Aki bújt, aki nem.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.