100 Ft volt ez a turkálóban, eredeti dvdn, angolul és a vicc az, hogy addig húztam a megnézését, ameddig a tv is leadta. Pontosan ugyanazon a napon tekintettem meg a D-Wart, mint amikor a tv2 sugározta... Egyébként annyira emlékeztem ezzel a filmmel kapcsolatban, hogy anno jó nagy hírverést kapott, aztán hirtelen eltűnt a süllyesztőben, mintha sohasem létezett volna. Erőteljesen liberális beállítottságú fotósoppot oktató főiskolai tanárom úgy foglalta össze a Sárkányháború lényegét: "Ebben kurvanagy sárkányok vannak és kurvára felrobbannak!" - ez pedig annyira megmaradt, hogy talán leginkább emiatt adtam neki egy esélyt. Aki szombat este nézte a tévében ezt a művet, az lehet, hogy sok dologban nem ért majd egyet velem, de gondoljatok arra, hogy én egy külföldi kiadású, eredeti nyelvű verziót ültem végig, amit a reklámosok sem vágtak meg!
Egy ősi legenda szerint a Mennyeket hatalmas, kígyószerű lények, az Imoogik lakják, akik közül minden ötszázadik évben a leginkább kiemelkedő bajnok elnyeri a megtiszteltetést, hogy az Égbolt Sárkányává válhasson, ez a természet rendje. Ám az Imoogik egyike, a gonosz Buraki elhatározza, hogy megkaparintja az erőt és romba dönti a világot, ezért a sárkánnyá alakuláshoz szükséges varázslat fő komponensét a Földön rejtik el előle, mégpedig egy újszülött testébe. A lány aztán 20 év múlva szembesül a végzetével, vagyis hogy meg kell halnia azért, hogy a Mennybéli Sárkány élhessen, ám Buraki és serege közbeszólnak. A hordozó és a védelmezésére felesküdött fiú együtt lesznek öngyilkosok, így megakadályozva a gonosz győzelmét... Ötszáz évvel később pedig a mi világunkban jön el az idő, amikor a Vörös Sárkány jelét magán viselő lánynak és az újjászületett védelmezőnek ismét szembe kell néznie a túlvilági armadával és a félelmetes óriáshüllővel, akik a világ végét akarják elhozni. Vajon ezúttal is sikerül megakadályozni az Armageddont? És mi lesz a két fiatal sorsa; beteljesülhet-e végre a hordozó végzete?
Ha fotografikus memóriám lenne, akkor már előre szörnyülködhettem volna a nyitó képsorok alatt, ugyanis ezt ugyanaz a Hyung-rae Shim írta-rendezte és pénzelte, aki a Yonggary című rémdrámát. Ám éppen ebben rejlik a D-War nagyszerűsége: ha láttad a Yonggary-t, akkor valami hasonló szarra számítasz és ahhoz mérten (hangsúlyozom, hogy összehasonlítva a magyarban Az űrbéli szörny alcímet viselő küntyümpüntyümmel) ez nagyon jó! A köztük eltelt évek alatt a rendező úr egy elmésebb, érthetőbb, kevésbé zavaros sztorit rakott össze, a három éven keresztül készített speciális effektusok pedig majdnem mind jól néznek ki - én személy szerint csak a hátukon ágyúkat viselő, dagadt gyíkokat tartom gyengének, minden más jól mutat. Mivel "elődjéhez" hasonlóan ez is a külföldi piacra készült, így rengeteg amerikai színészt láthatunk (mindössze kettő lehet ismerős közülük, erről majd később), ám a játékidő első fele, a legenda életre keltése a távol-keleti mozik legjobbjait idézi!
Az egész úgy kezdődik, mintha a Star Wars gungan serege összefogott volna Mordorral és Vasudvarddal, hogy aztán közösen lerohanják a Tigris és sárkány világát, ahová átkerült az öreg fickó A Zu legendájából:D Napjainkban pedig átváltunk egy "fiú és lány menekülnek a szörny elől"-sztorira, amit izgalmasabbá (?) tesz az előzőleg felvázolt múltból a jelenbe áthelyezett mágikus lények hada. Láthatjuk, ahogy Apache harci helikopterek lőnek sárkányokra, megnézhetjük a rendőrség és a katonaság összevont erőinek összecsapását a démoni hordával, aztán végül elérkezünk ahhoz a pillanathoz, amikor úgy tűnik, hogy a gonosz végre győzedelmeskedik. És itt Hyung-rae Shim kifogyott az ötletekből, ezért borzalmasan ostoba módon egyetlen jelenet alatt megfordítja a harc állását; ezt követően szemtanúi lehetünk a névtelen jó Imoogi és a gonosz Buraki párbajának - a baj csak az, hogy a franc se tudja őket megkülönböztetni egymástól, és az egész szekvencia annyira sötét, hogy csak találgatni lehet, hogy éppen mi történik. A "látványos" befejezés mindennek a teteje, egyszerűen barmó, gagyi, értelmetlen a lezárás, mert hiába minden, elmarad a katarzis. Persze ki lehet találni, hogy mi lesz itt, de amikor tényleg bekövetkezik, akkor mégiscsak csalódást okoz a nézőnek...
A szereplők közül kiemelkedik Amanda Brooks, aki a hordozó Sarah bőrébe bújik - nagyon szép nő, csak éppen lerí róla, hogy jóval több, mint 19 éves, szerepe szerint annyi, de a valóságban már 23 volt ekkor. A srác egy lényegtelen alak, a többiek közt két ismerős arcot fedezhetünk fel: az egyik Holmes Osborne, a hipnoterapeuta, akit a Ron Burgundy-ben láthattunk a kalapos híradósként vagy a Dr. House-ban a titkosügynökös részben a rákspecialistaként; a másik pedig Robert Forster, aki hosszú pályája során például a Mulholland Drive szereplőgárdáját is erősítette már. A figurák közül a gonosz ezredes tetszik a legjobban, elvileg Murakinak hívják és Michael Shamus Wiles alakította; baromijó hangja van, valami ismeretlen nyelven beszél és amikor a páncélját viseli, akkor olyan, mint egy igazi démonlovag a Pokol legmélyebb bugyraiból! A kardja csak az ő kezében működik (kicsit Star Wars-utóérzete van ennek is), át tud menni a falakon és borzasztó erős, de a halála annyira béna, hogy már én szégyelltem magam a készítők nevében... (Sajnos abban a tök király alakjában egyetlen kép sincs róla a neten...)
Érdekességek: A munkálatok már 2002-ben elkezdődtek, a forgatás 2004. végén lezajlott és mint említettem, három év kellett még az effektekhez. Elvileg ez a mozi a direktor egyik korábbi őrületének, a '96-os Dragon Tukának a feldolgozása. A kígyó azért hagyja életben a lányt, mert annak önszántából kell átadnia az erőt (saját kútfőből). A gonosz sereg megjelenésekor hallható zene alapja az ismert középkori ének, a Dies Irae (Ama végső harag napja) - valahogy gondoltam is, mert mostanában a Might & Magic: Clash of Heroes-zal játszom és abban szintén ez szól, ezért baromi ismerős volt. 2007-ben a koreai MBC tévécsatorna a reggeli műsorában levetítette a film befejező képsorait a készítők engedélye nélkül, amiből nagy botrány lett. A D-War 75 millió dollárból készült és kb. ugyanennyit sikerült behoznia, ám mind külföldön, mind Dél-Koreában nagyon rossz megítélésnek örvend a mai napig. Az Egyesült Államokban a kritikusoknak nem is vetítették és bár hazájában rekordmennyiségű nézőt vonzott (és elnyerte az addig készült legdrágább koreai film címét), mégsem tetszett igazán senkinek. A bukás után mindent elkövettek, hogy eltitkolják a készítési költségeket, de azok a dvd-kiadással mégiscsak nyilvánosságra kerültek.
A Sárkányháború egy közepes akció-fantasy, jó látványelemekkel (elsősorban a főhősnőre gondolok:D) meg pár poénnal, ám a kritikán aluli befejezés sokat ront rajta. A Yonggary-hez képest viszont mestermű.
Pontozás:
imdb: 3.6 (4 év alatt 0.2-t csökkent.)
Szerintem: 3/5
A dvdről: A kiadás külföldi, ha jól sejtem, akkor angol. Egy lemez van, a borító hátulján pedig máris azt hazudják, hogy "kasszasiker":D A menüanimáció gagyi, a zene az almenükben elhallgat, de a lényeg végülis a tartalom. A film képe szép, a hang nagyszerű, szóval arra a részére nem lehet panasz. Extraként kapunk öt trailert csupa marhasághoz (kivétel a Harmadik típusú találkozások), egy koncepciós rajzokból álló galériát és egy storyboardos részt. Az előbbiből kiderült, hogy az ágyús gyíkokat dawdlernek, a kis sárkányokat bulconak, a raptorszerű hátasokat pedig shaconne-nak hívják. A storyboardokat manga-szerűen rajzolták és az adott jelenetet három szemszögből láthatjuk: rajzolt terv, kezdetleges animáció és végső változat. A legtöbb dologhoz nem is volt előzetes tervezet, az alap animáció talán csak egy-két esetben érdekes, általában ugyanaz, mint a mozis változatban látható, csak nincs felturbózva. Ennek a résznek a hátulütője az, hogy minden egyes jelenet után jön a copyright-figyelmeztetés... Van még egy 17 perces werkfilm, ebben főleg a rendező dicséri a stúdióját, az amerikai kollégáit és a közönséget, de azét megtudhatunk belőle pár érdekességet. Például: Hyung-rae Shim alig tud angolul, a D-Wart sci-finek nevezi:) és eredendően vígjátéki színész. A legenda az Imoogikról valamennyire tényleg létezik a koreai folklórban. A Sárkányháború egyik szándéka az, hogy a koreai nép negatív hollywoodi megítélése ellen fellépjen. Az amerikai hangmérnök kis költségvetésűnek nevezi a produkciót, annak ellenére, hogy akkoriban ez volt a valaha készült legdrágább mozgókép abból az országból. Nos, én igazán nem lettem sokkal több információval gazdagabb, miután megtekintettem az extrákat, de ismerve a D-War kritikai megítélését, végülis hálás lehetek, hogy egyáltalán vannak ilyesmik a korongon. 100 Ft-ot megért, de egyébként nem ajánlom a beszerzését.
Hírek:
- Michael Shamus Wiles most éppen Rob Zombie legújabb horrorjában, a The Lords of Salemben kamatoztatja durva arcvonásaiból és magasságából származó előnyeit.
- A "jópofa" néger havert alakító Craig Robinson három érdekes mű munkálataiban vesz részt mellékszereplőként. Az első az Escape from Planet Earth című sci-fi animációs mozi, amiben szinkronhang; a másik kettő pedig a most nagyon divatos világvége-filmek sorait erősíti. Elsőnek a Rapturepalooza (horror/fantasy/vígjáték), amiben két tininek kell megakadályoznia az Antikrisztus eljövetelét - aki Robinson lesz?! A második pedig a The End of the World, amiben egy rakás "sztár" önmagát alakítva jelenik meg, egyfajta valóságshow-utánérzéssel: "James Franco partit rendez a házában, aminek során aztán ő, Seth Rogen, Jay Baruchel meg egy csomó más híres ember szembesül a világvégével." Ez nagy poénnak hangzik, biztos, hogy egy pár jó arcot is meghívtak bele:) (Az első valami buta rajzfilm lett, a második nem valósult meg, a harmadik a This Is The End címet kapta.)
Várható írások: A szörny, Paranormal Activity, Woyzeck.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.