A Nemesis az a rész, amit a legtöbbször láttam az eddig tizenegy epizódot megélt Star Trek-filmsorozatból. A hetedikben indult útjára a galaxisban az Új Generáció, melyet Jean-Luc Picard kapitány neve fémjelzett, és itt, a tizedik Űrszekerekben lezárul utazásuk.
Az Enterprise legénysége Riker parancsnok (Jonathan Frakes) és Troi tanácsadónő (Marina Sirtis) házasságkötését ünnepli és az ifjú párt készül elvinni nászútjukra, amikor különös dolog történik. A Romulan Birodalom föderációs követeket kér, mert új prétort választottak maguknak. Az események tovább bonyolódnak, mikor kiderül, hogy a frissen megválasztott vezető a rejtélyes reman nép tagja - ők a romulanok kitaszított, távoli rokonai. Picard kapitány (Patrick Stewart) és küldöttsége átszáll az elképesztő erejű, hatalmas reman csatahajóra, a Scimitarra, ahol szembesülnek a prétorral - azonban Shinzon (Tom Hardy) még sok meglepetést tartogat hőseink számára…
Ezalatt Data (Brent Spiner) rátalál eddig ismeretlen "testvérére", a rá megszólalásig hasonlító, de jóval fejletlenebb Előttre (angolul egy szójáték a neve, D-4 vagy Defore, ami a before [előtt] és a D betű összetétele, magyarban ezt sajnos nem lehetett visszaadni), a tanácsadónő pedig váratlan ellenséggel kényszerül megküzdeni: a félelmetes külsejű, telepatikus képességekkel bíró reman Alkirállyal (Ron Perlman). Fény derül Shinzon titkaira és lassan mindenki ráébred, hogy az új romulan vezér bizony nem a békéért harcol és nem is tisztességes módon küzd - de vajon lehet esélye az Enterprise-nak egyedül az elképesztő tűzerejű Scimitar és az ellenfelek lépéseit előre kitaláló reman harcosok ellen?
Szeretem ezt a filmet, sokszor adta már az HBO, meg különben is kedvelem az Új Generációt. A Nemesis elsősorban Picard-ról, Dataról és picit a Troi-Riker párosról szól, de mellettük nagy hangsúly fektetnek Shinzon bemutatására. Ő a kapitány méltó ellenfele minden tekintetben, megtudhatjuk a motivációit, megismerjük az őt hatalomra segítőket és részt vehetünk egy elmék közti párbajban.
Az egész film tulajdonképpen az Enterprise és a Scimitar csatáját mutatja be, valamint a két cirkáló fedélzetén zajló személyes összecsapásokat. Mind Jean-Lucöt, mind android barátját személyes érzelmeik gátolják a helyes lépések meghozatalában, az ellenfeleket pedig szorítja az idő - több oldalról is - a cselekvésre.
Az ismert figurákat az ismert színészek játsszák, többet róluk nem is érdemes szólni. Tom Hardy alakítása sajnos eléggé erőltetett, túljátszott, de őt ellensúlyozandó jelen van (ismét súlyos gumirétegek alatt) a legendás Ron Perlman, akiből csak úgy árad a gonoszság. Üde színfoltként bukkan fel, ő a film legjobb új karaktere. Brent Spiner részt vett a történet megalkotásában (hiszen Datanak fontos szerepe van benne) és még dalra is fakad az első pár percben:) Láthatjuk az egyik romulan parancsnok szerepében a Fűrészből ismert Dina Meyert, egy jelenetig beugrik Whoopi Goldberg, az Enterprise komputerének pedig ismét Majel Barrett a hangja. Az ellenség hajóját a rendező Stuart Baird szólaltatja meg, a stáblistában pedig poszthumusz segédproducerként feltüntették a sorozat atyját, Gene Rodenberry-t. Egy pillanatra megpillanthatjuk a filmben az X-Men-mozikkal híressé vált producer/rendező Bryan Singer is, ő az, aki átveszi Worf (Michael Dorn) helyét a taktikai konzolnál.
Néhány érdekesség/fontos dolog még: Ez a negyedik és egyben utolsó rész, amikor a New Generation tagjait láthatjuk. A reman Alkirály külsejét a Nosferatuból ismert Orlock gróf figurája ihlette, a neve pedig Vkruk, bár ez sosem hangzik el a filmben. Michael Dornt nagyon idegesítette, hogy Worfnak ebben a részben semmilyen fontosabb szerepet nem adtak és a harcokból is nagyrészt kimaradt. Több mint 50 percnyi leforgatott anyagot kivágtak a végső változatból, ezek közül 17 percnyi a két-dvds extra verzión fellelhető, valamint ugyanitt szintén megtekinthető háromféle hosszabbított befejezés.
Ez volt az utolsó egész estés film, amihez a kitűnő zeneszerző, Jerry Goldsmith muzsikát komponált.
A 10. Star Trek 60 millió dollárból készült, a mai napig pedig mindössze 67 milliót hozott, ezzel a teljes Űrszekerek-moziáradat leggyengébben teljesítő darabja lett. A kritika is nagyon utálta, a rajongók reakciója sem volt pozitív felé. Az Új Generáció "hattyúdala" Jonathan Frakes szerint a szériákról mit sem tudó Stuart Baird rendezése miatt (is) bukott meg (Bairdet azóta se kérték fel rendezőnek), viszont közrejátszhatott benne az, hogy egy időben mutatták be a Harry Potter második részével, a Halj meg máskor című James Bond-opussal és a Gyűrűk Ura: A két toronnyal. Ezek mellett pedig labdába se rúghatott...
Lényeg tehát, hogy az inkompetens rendező, a rajongói bázis szerint már unalmassá váló legénység és sztori, valamint a nagyobb filmekkel való verseny nem tett jót neki és így nyolc évnek kellett eltelnie, mire ismét Star Trek-filmet láthattak a rajongók a mozikban. Nekem tetszik, bár elsősorban a remanok és a hajójuk miatt, de azért bármikor szívesen megnézem.
Pontozás:
imdb: 6.4 (Egy kritikai és pénzügyi buktához képest nagyon jó pontszámot kapott, még a végén kiderül, hogy nekem van igazam:))
Szerintem: 5/5 (Ron Perlman a király!)
Hírek:
- Stuart Baird vágóként dolgozik a jövőre látható Green Lanternön. (Az is megbukott.)
- Pickard és Worf eredeti hangjaikkal feltűnnek majd a Family Guy Presents: It's A Trap! című egész estés Family Guy-epizódban.
- Tom Hardy állítólag benne lesz a Christopher Nolan-féle Batman-trilógia harmadik részében, a The Dark Knight Rises-ben, ahol Dr. Hugo Strange-et kelti majd életre - ha hihetünk a pletykáknak. (Ehelyett ő lett Bane.)
- Ron Perlman a szintén harmadik felvonását megélő Skorpiókirály legújabb epizódjában, a Rise of the Deadben kelti majd életre Horus-t, az egyiptomi védőistent.
- Bryan Singer producere és írója a készülő X-Men: First Class-nek, melyben a fiatal Magneto és a hasonló korú X Professzor kalandjait élhetjük át (így elsőre azt mondom: de hülyeség!). Valamint rendezni és pénzelni fogja az azonos című sorozatból készülő Battlestar Galacticát és a klasszikus Excalibur kaland/fantasy újráját. Ezek mellett rendezőként irányítja a Jack the Giant Killer című fantasy-t, ami az ismert mesén, a Babszem Jankón alapszik (ez viszont érdekesen hangzik!). [Utólag kiderült, hogy Az elsők tök jó, a Jack... pedig megbukott.]
Közben kijött a Transformers: Dark of the Moon trailere, amit nem néztem meg, mert nem akarom, hogy az egész filmet előre tudjam majd. Szinte bizonyos, hogy a jövő héten megnézzük majd a Tron: Legacy-t (kár, hogy már alig emlékszem az eredetire), ma kora este pedig lesz egy John Candy-film, a Cukorfalat, mást egyelőre nem tudok biztosra ígérni - de ez már így is három ígéret:)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gubb 2012.08.07. 18:39:42
Tévésámán · http://transfesser.blog.hu/ 2012.08.08. 10:03:33
"a főgonosz ostobaságán, irracionális döntésein" - pontosan melyikre gondolsz? Merthogy nem csak poénból csinálja azt, amit csinál, szerintem egyáltalán nem irracionális - az ostobaságát pedig (ha ugyan tényleg az), rá lehet fogni a fiatalságára.
Gubb 2012.08.10. 11:50:37
Tévésámán · http://transfesser.blog.hu/ 2012.08.10. 18:55:02
Gubb 2012.08.10. 21:24:39